Moda

At Yarışı Törenselliği Sokak Stilinde Hayat Buluyor

The Horse of the East koleksiyonunun doğuşu, Les Benjamins'in kurucusu Bünyamin Aydının, farklı kültürler ve coğrafyalardan aldığı ilhamın izlerini taşıyor. Kendisinin Dubai'de yaşarken işinin ve evinin yakınında bulunan at yarışları meydanından nasıl etkilendiğini ve eşi Lamia'nın çocukluğunda katıldığı at yarışı anılarının nasıl fikir oluşturduğunu anlatıyor Aydın. 

les benjamins

Les Benjamins, at yarışının Batılı tasarım kodlarıyla Doğu kültürünü harmanladığı 2023 İlkbahar/Yaz koleksiyonuyla karşımızda. 

The Horse of the East koleksiyonunun doğuşu, Les Benjamins’in kurucusu Bünyamin Aydının, farklı kültürler ve coğrafyalardan aldığı ilhamın izlerini taşıyor. Kendisinin Dubai’de yaşarken işinin ve evinin yakınında bulunan at yarışları meydanından nasıl etkilendiğini ve eşi Lamia’nın çocukluğunda katıldığı at yarışı anılarının nasıl fikir oluşturduğunu anlatıyor Aydın. 

İki alt hikayeye ayrılan koleksiyon, at yarışıyla ilişkili paralel temaların izini sürüyor, ilk yönü yarış giyiminin tekniğine dikkat çekiyor;  bomber ceketler ve şortlar, genellikle jokeyler tarafından erkek giyiminde giyilen kıyafetlerin siluetini takip ediyor. Kadın koleksiyonunda ise aynı doğrultuda  eşleşen maksi eteklerin eşlik ettiği renkli braletler yer alıyor. Markanın imzası olan halı deseni; relax kesim performans giyimi kadar dikiş detaylarında da, hem kadın hem erkek koleksiyonunda varlığını koruyor.

İkinci hikaye ise;  at yarışlarında giyilen geleneksel kıyafetlerin ötesinde koleksiyona yeni bir boyut kazandırıyor.  Hikayenin tören yönünü öne çıkaran ikinci hikaye yönü , Doğu’nun zengin ve şanlı at yarışı tarihi ile bağlantılı olarak; geleneğe ve şenliğe uzun süredir bağlı olan tören çiçekleri, yarış sonrası törenin zihniyetine bir prizma görevi görerek koleksiyonda hayat buluyor.

“İşte bu yüzden koleksiyona “Doğu’nun Atı” adını verdim” diyor Aydın, “At yarışı ve törenleri; atın ne ve kim olduğu, neyle ilgili olduğu üzerine gizemli bir yaklaşım sunuyor.”

 

ETİKETLER:
LES BENJAMİNS , BÜNYAMİN AYDIN

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı