Ekonomi

Çin Merkez Bankası’ndan faiz indirimi

Reuters

Çin Merkez Bankası (PBOC),koronavirüsün ekonomiye olan etkisini azaltmak için alınan adımları artırırken ters repo faiz oranını beklenmedik şekilde 20 baz puan düşürerek yaklaşık son 5 yılın en büyük indirimini yaptı. PBOC, internet sitesinden yaptığı açıklamada 7 günlük ters repo faizini yüzde 2.40’tan yüzde 2.20’ye düşürdüğünü açıkladı ancak faizi neden düşürdüğüne dair bir sebep vermedi.

‘İYİ İŞ ÇIKARDIN JEROME’

Merkez Bankası danışmanlarından Ma Jun devlet medyasına yaptığı açıklamada Çin’in para politikasında değişiklik yapacak esnekliğe sahip olduğunu söylerken faiz kararında Çin’de faaliyetlerine tekrar başlayan şirketlerin, küresel koronavirüs salgınının ve dünya genelinde ekonomideki kötü gidişatın dikkate alındığını ifade etti.

ŞUBATTA ZİRVE YAPTI

PBOC, Kasım’dan beri yedi gün vadeli faiz oranında üçüncü kez indirime gitti. Capital Economics şirketinden yayımlanan notta “ekonominin virüs öncesi haline dönebilmesi için özellikle mali alanda daha fazla gevşemeye ihtiyaç duyulacak” ifadeleri yer aldı. Koronavirüs salgını ortaya çıktığı ülke olan Çin’de gücünü yitirmeye başladı. Şubat ayında zirve yayılım gösteren salgın sonucu ülkede toplam vaka sayısı 81.470 olurken, 3.304 kişi hayatını kaybetti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı