Politika

Demokratların başkanlık yarışında Biden, Sanders’ı geride bıraktı

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için Demokratlar arasındaki yarış; Florida, Illinois ve Arizona eyaletlerinde yapılan ön seçimlerle devam etti.

Eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, bu eyaletlerdeki ön seçimlerden önemli bir avantajla çıktı.

Sanders yüzde 23’te kaldı

Amerikan AP haber ajansının duyurduğu ve resmi olmayan sonuçlara göre Biden, ülkedeki en kritik eyaletlerden olan ve delege sayısı bakımından da büyük önem arz eden Florida’da oyların yaklaşık yüzde 61’ini alarak rakibi Bernie Sanders‘a büyük fark attı.

Florida’da yüzde 23 düzeyinde kalan Sanders ise yarışta yeni bir yara daha almış oldu.

Illinois eyaletindeki ön seçimleri yaklaşık yüzde 59, Arizona’daki ön seçimleri ise yaklaşık yüzde 44 ile kazanan Biden, böylece gecenin kesin galibi olarak Sanders’la arasındaki farkı biraz daha açtı.

Beş eyalette ön seçimlere salgın engeli

©REUTERS / Leah MillisTrump: Zihinsel olarak kendimi komünist Bernie’ye hazırlamıştımÖte yandan daha önce 17 Mart olarak açıklanan Ohio eyaletindeki ön seçimler koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi.

Georgia, Kentucky, Louisiana ve Maryland eyaletlerinde de salgın nedeniyle ön seçimler ileri bir tarihte yapılacak.

Tartışmalarla başlamıştı

3 Şubat’ta Iowa’da yapılan tartışmalı ön seçimlerde Pete Buttigieg, Sanders’ı kıl payı geçerek kazanmış, 11 Şubat’ta yapılan New Hamsphire ve 22 Şubat’ta yapılan Nevada ön seçimlerini ise Sanders kazanmıştı.

Ardından 29 Şubat’taki Güney Carolina ön seçimlerini Biden rakiplerine fark atarak kazanmıştı.

14 eyalette ön seçimlerin yapıldığı 3 Mart’taki Süper Salı’da ise 10 eyalette ipi göğüsleyen Biden, en güçlü rakibi Sanders’tan liderlik bayrağını devralmıştı.

Demokrat Parti, Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump‘a karşı kendi adaylarını temmuz ayında yapacakları parti kongresinde resmen ilan edecek.

3 Kasım 2020‘de yapılacak başkanlık seçimlerini kazanacak olan isim 20 Ocak 2021’de Beyaz Saray’da başkanlık koltuğuna oturacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı