Ekonomi

İşadamı Zapsu’dan ‘sokağa çıkma yasağı üretime ekonomiye zarar verir’ mesajı

HABERTURK.COM

İşadamı Cüneyd Zapsu, kamuoyuna açık bir mektup yayınladı. Zapsu, yazısının siyasetle ilgisi olmadığını belirterek “Çoğumuz hiç farkında olmadan, kimimiz daha az, kimimiz daha çok hastalanarak bu malum virüsle de tanışacağız. Bilinen tedbirleri alıp, neticeyi de kabullenip, kendimizi asıl büyük tehdide odaklamamız gerekir” dedi.

Zapsu açıklamasında şu ifadelere yerdi:

“Hastalıklardan biri de önyargıdır. Hepimiz -çok veya az- bu önyargılarca idare edilmekteyiz. O yüzden bu yazımın siyasetle alakası olmadığını en baştan ifade ediyorum.
Çoğumuz hiç farkında olmadan, kimimiz daha az, kimimiz daha çok hastalanarak bu malum virüsle de tanışacağız. Bilhassa benim jenerasyonumdaki bazılarımız dünyamızı da değiştirebileceğiz.
Bilinen tedbirleri alıp, neticeyi de kabullenip, kendimizi asıl büyük tehdide odaklamamız gerekir:

KORKU

Şu anda dünyamız korku ile idare edilmektedir. “En laftan anlamayan dahi” artık korkmuş, evinde oturup idare edenlerden medet ummaktadır. Zamanında İbn-i Sina’nın salgınlarda tavsiyelerinin (camii dahil kalabalık yerlere gitme, evde otur…) en önemlisi de “korkmayın” olmuştur.
Çoğumuz sadece bu korkudan dolayı “Sokağa çıkma yasağı neden uygulanmıyor” demekte ve bunun ilan edilmeyişinden dolayı da idarecileri suçlamakta..
Beni bilen bilir ki hayatımın çoğunu işim gereği yurtdışında geçirmekteyim ve bundan dolayi İspanya, İtalya, Almanya, ABD, Çin, İngiltere, Fransa, Rusya gibi memleketlerde çok tanıdığım oldu. Sizlerin de mutlaka pek çok tanıdığınız vardır. Şükür internet çalışıyor, açın, bir oraların durumunu sorun, ondan sonra Türkiye’ye bir bakın: Acaba nerede tam bir sokağa çıkma yasağı olmuştur? Wuhan… başka? Rusya 1 haftalik “tatil”, Hindistan bazı kısımlar. Bir de bazı bölgelerde gece saatleri çıkma yasağı vardır, o kadar.
Buna sebep nedir?
Peki tam bir sokağa çıkma yasağı yapılsa, yani tüm uretim ve işyerleri kapanıp bütün hayat dursa ne olacaktır?
Herkesin, evet herkesin ihtiyacı, 80 milyonun devlet tarafından karşılanacak. Ayrıca tüm iş hayatı durduğundan 2-3 ay sonra herşey sıfırdan başlayamayacaktır. Çünkü keşke Bill Gates’in dediği gibi herkes aynı anda yapsa, o zaman tamam, ama sadece biz yaptığımızda çalışan ekonomiler bizim pazarlarımızı ele geçirecektir. Sadece ihracatın tekrardan toparlanması en iyi ihtimalde çok çok uzun yıllar alabilir.
Ekonominin çökme neticesi ise göreceğimiz kısa süreli sağlık sistemi rahatlamasindan çok daha fazla ve uzun süreli hayatların kararması ve ciddi kaybedilmesini getirecektir.
Ayrıca hükümetlerin bu zaman zarfında 80 milyona bakabilmesi için ihtiyacı olan maddi imkanı da yoktur. Bugün bizden 5 kat zengin olan Almanya dahi para basmaya başlamıştır. ABD çok daha büyük sıkıntıdadır çünkü onlar da karşılıksız olarak 2.2 trilyon doları bu kere piyasaya, yani direk insanların parayı alıp Walmart’a gidip harcaması için vermeye başlamışlardır. 2008 krizinde ABD 880 milyar doları yine karşılıksız basıp, ancak uzun vadeli tahvil satarak piyasadan anında emmeyi başardı ve enflasyonu arttırmadı. Ancak bu kere bu şansı yok. ABD ciddi enflasyonla karşı karşıya gelecektir.

YARDIM KAMPANYASI

Sevgili Herkes,
Farkında olmayabilirsiniz, devlet Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı ve her ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığı ile dogrudan en fakir 2 milyon aileye yardım yapmakta (hani senelerdir kimimiz dalga geçerek kömür, makarna diyor ya, işte o…).
Bilhassa şu anda bu ailelerin azıcık olan gündelik gelirleri de yok oldu. Bu aileleler açlık çekmekte, bizler sıcak evimizde şu anda laptop başında oraya buraya videolar yollayıp laf yetiştirirken, bisküvi kırıntısi ile doymaya çalışan ailelerden bahsediyorum. Bu başlatılan kampanya direkt buraya gidecek (evet devletin bence hatası bunu herkese bu şekilde anlatmamasıdır).
Ayrıca bu kampanyada “imkanı olan” dan istendi, halbuki istemeyip kendisi yapmaya kalksa parayı kim ödeyecek biliyor musunuz? Herkes… Çünkü para basılacak.
Her para basımı neticesi enflasyon olarak herkesin cebinden ödenmiş olacak. Tek alternatifi tabii ki uzun vadeli borçlanmadır. Bunun için de ayrıca uğraşıldığını tahmin ediyorum. Yurtdışından Korona için özel borçlanma imkanı bulup da almama zaten olamaz.
Bir de kimimizin bilmeyip veya bilip de uygulamadığı bir “zekat” olayı vardır. Uygulayanlara da seslenildi, “Ramazanı beklemeden bir ay öne ödeyin, zekatınızı buraya verin”, çünkü Sosyal Yardımlaşma Vakıfları kanalı ile anında bu insanlara zekatınız ulaştırılacaktır.
Ben şahsen şu vakıf, bu vakıf, şu hastane, bu hastane yerine tek elden en fazla ihtiyacı olanlara anında ulaştırılabileceğine inandığım için buraya elimden geldiği kadar yardım ettim. Ayrıca Rusya, İsviçre, ABD gibi kendi ülkelerinde de çok büyük sıkıntı çeken yerlerden bile yardım buldum.
Sevgili Herkes,
Bizim kültürümüz başkalarından farklı olarak elimizden geldiği kadar din, dil, ırk farkı gözetmeden herkesi de düşünme kültürüdür.
Kendimiz iyi kötü idare ediyorsak, en büyük sıkıntıdakilere de yardım etmemizi yadırgayanlar için yazıyorum:
Yardım, paylaşma kültürünü benimsemeseniz dahi, sizler hiç olmazsa “fayda” mantığını anlarsınız.
Şimdi düşünün, Almanya, ki sözüm ona en iyi durumda, Lüksemburg, İtalya ve İspanya şu anda perişan durumda, hastaya bakacak değil doktor, hemşire bulunamıyor. Herkes evinde hastalığı geçirmeye çalışmakta.
Bilhassa İtalya ile İspanya vatandaşları kızgın ve kırgın. Hem kendi devletlerine hem de Avrupa Birliği’ne. Daha bugün bana hem İtalya hem İspanya’dan arkadaşlarım (normal vatandaşlar) dünkü Dışişleri Bakanımız ve akabinde Cumhurbaşkanımızın söylediklerinden ne kadar mutlu olduklarını, Avrupa Birliği diye bir şey kalmadığını ifade ettiler. Normal bir zamanda binlerce uçak dolusu yardımla yapılamayacak hem insani hem de diplomatik faydayı şu anda bir uçakla görüyoruz, hem de direk halktan.
Lütfen tüm bu saydıklarımı toparlayıp ondan sonra oluşacak fikrinizi sağda solda belirtin.

KORKU

Korku tarafından yönetilmememiz lazım. Bugünler geçecek, tüm dünya ciddi derecede fakirleşecek, iyi idare edenler daha az, daha kötü idare edenler daha çok, ancak herkes fakirleşecek.
Ancak benim “korktuğum” bugünlerin neticesinde çok seneler önce söylediğim gibi sağlık karşılığında, gıda karşılığında ve bazı ülkelerde emniyet (bizim bugün için ne kadar şanslı olduğumuzu hatırlatmam gerekiyor, ne demek istediğimi Paris ve Los Angeles’daki arkadaşlarınıza sorun) karşılığında tüm insanların hürriyetini teslim etmesi olasılığıdır.
Bu hastalık sonrasındaki dünyanın Totaliter Rejimlere daha açık olabilme durumudur.
Halbuki bu tam bir birliktelik fırsatıdır, insanlar birbirlerine yardım elini verse, bunu da açık açık yapsa… ama bizler… bireylerimiz bile bir uçak malzemeyi olay yaptığımıza göre… Hazin. Ama gerçek bu. Hayırlısı.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı