Dünya

İtalya’da Kovid-19 karantinası, Paskalya sonuna kadar sürecek

Roma


KORONAVİRÜS HABERLERİ

KORONAVİRÜS NEDİR: Bir bakışta koronavirüs salgınıNE YAPMALIYIZ: Koronavirüsten nasıl korunuruzBİLMENİZ GEREKENLER: Koronavirüs hakkında Sağlık Bakanlığının bilgilendirmeleriA’DAN Z’YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle ilgili aradığınız tüm cevaplarSON DURUM NE: Anlık koronavirüs yayılma haritasıRAKAMLARLA: Ülke ülke koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günlük ve genel koronavirüs tablosuDÜNYADA ANLIK DURUM: Dünya haritası üzerinde son verilerŞÜPHELERİNİZ Mİ VAR: Sağlık Bakanlığı online koronavirüs kontrol uygulaması


İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS) Başkanı Silvio Brusaferro, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı ülkedeki mevcut karantina tedbirlerinin nisan ortasındaki Paskalya’ya kadar süreceğini açıkladı.

Avrupa’da, Kovid-19 salgınının merkez üssü olan ve şu ana kadar 10 bin 779 kişinin hayatını kaybettiği İtalya’da, Brusaferro, yüksek tirajlı La Repubblica gazetesine konuştu.

Brusaferro, son günlerde kaydedilen verileri değerlendirirken “Bir yavaşlama söz konusu. Eğrinin düz seyrettiğini gözlemliyoruz, halen düşüş belirtisi yok ama daha iyi gidiyor.” ifadesini kullandı.

Ülke genelinde Kovid-19’un bulaşmasını önlemek için 10 Mart’tan bu yana uygulanan sıkı karantina tedbirlerinin, Hristiyan aleminin Hz. İsa’nın dirilişi olarak kutladığı 12 Nisan’daki Paskalya Bayramı’na kadar süreceğine işaret etti.

Brusaferro, “Tedbirler, Paskalya sonuna dek sürecek. Verileri incelemeye devam ediyoruz, buna göre nasıl ilerleyeceğimize karar vereceğiz. Şu anda kesin bir şey söyleyemiyorum çünkü salgının evrimi görülmeli. Nihai karar bana bağlı değil.” açıklamasında bulundu.

İçinde bulundukları durumdan bir an önce çıkabilmeleri için birbirini takip eden günlerde yeni vaka sayısında düşüşler gözlemlemeleri gerektiğini vurgulayan Brusaferro, devamında da anlamlı düşüşlerin olması gerektiğinin altını çizdi.

Brusaferro, hükümetin aldığı önlemlere kesinlikle saygı duyulması gerektiğine dikkati çekerek az semptom gösterenlerin kendisini mutlaka evde tecrit etmesinin önemini vurguladı.

Kovid-19 nedeniyle “hayatını kaybeden doktor sayısı” artıyor

Öte yandan, ülkede Kovid-19’la mücadelede en ön safta yer alan sağlık çalışanları da bu virüsten etkilenmeye devam ediyor.

İtalya Tabipler Birliğinin açıkladığı bilgiye göre, son 48 saatte 11 doktor daha yeni tip koronavirüs nedeniyle yaşam mücadelesini kaybetti.

Salgının başından bu yana ölen doktor sayısı 61’e yükseldi.

Basında, ülke genelinde şu ana kadar 4 bin civarında hemşirenin de enfekte olduğu belirtiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı