Seyahat

İzmir’in Tarihi Yerleri Nelerdir? İzmir’in Tarihi Ve Turistik Yerleri Nelerdir?

İzmir, tarih boyunca pek çok farklı medeniyetin yerleştiği ve her bir medeniyetin kendi izlerini ve kültürünü kentin hoşgörü atmosferi ile birleştirdiği muhteşem bir coğrafyada yer alıyor. Anadolu topraklarının en batısında yer alan İzmir Körfezinin dip noktasında bulunan bu şehir, aynı zamanda Türkiye‘nin Batı dünyasına açılan kapısı olarak da biliniyor.

İzmir’in Tarihi Yerleri Nelerdir?

İzmir’in bilinen tarihi geçmişi günümüzden 8 bin 500 yıl kadar önceye uzanıyor. İzmir’de tarih boyunca yaşayan toplumların kültürlerini ve izlerini kentin dört bir yanında görebilirsiniz. İzmir’in tarihi kent merkezi olarak da bilinen Tarihi Kemeraltı Çarşısı ve Konak Meydanı çevresi İzmir’in tarihi yapılarının yoğunlaştığı bir bölgedir.

İzmir‘de MÖ 300’lü yıllarında Büyük İskender’in kurmuş olduğu Smyrna kentinin kalıntılarının da yer aldığı İzmir tarihi kent merkezi, sonraki dönemde kente yerleşen farklı medeniyetlerin sivil ve dini yapıları ile çok kültürlü bir yapıya kavuştu. O dönemde ise, İzmir, Kadifekale’de bulunan Kadifekale’nin eteklerinden akropol’den limana kadar uzanan aşağı kentten meydana geliyordu.

İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin tam kalbinde Konak Meydanı yer alıyor. Kuzeydoğuda Cumhuriyet Meydanı ve Pasaport İskelesi, güneydoğuda ise Kültürpark, güneyde Bahri Baba Parkı ve Varyant, Basmane Garı ve Kadifekale’ye uzanan hattın arasında kalan bu bölge Eski İzmir olarak da ifade ediliyor.

İzmir’in Tarihi ve Turistik Yerleri Nelerdir?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı