Seyahat

Şanlıurfa İlçeleri Nelerdir? Şanlıurfa’nın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Şanlıurfa Haritası…

Şanlıurfa ya da halk dilindeki ismi ile Urfa; Türkiye çapında en kalabalık 8. şehir olarak belirtilmektedir. 2020 senesinin verilerine göre şehrin nüfusu; 2.115.256 şeklindedir. Şanlıurfa'ya komşu şehirler; Mardin, Adıyaman, Gaziantep ve Diyarbakır şeklindedir. Şanlıurfa; 13 tane ilçeye sahiptir.

Şanlıurfa İlçeleri Nelerdir?

Şanlıurfa’nın ilçeleri; Akçakale, Bozova, Birecik, Ceylanpınar, Eyyübiye, Haliliye, Halifeti, Hilvan, Harran, Karaköprü, Suruç, Viranşehir, Siverek şeklinde sıralanabilir.

Şanlıurfa’nın Kaç İlçesi Vardır?

Şanlıurfa’nın 13 tane ilçesi bulunmaktadır.

Şanlıurfa’nın Nüfusu Kaçtır?

Şanlıurfa’nın nüfusu; 2.115.256 şeklinde belirlenmiştir. Bu nüfusun; 1.048.854 kadın ve 1.066.402 erkekten oluştuğu belirtilebilir.

Şanlıurfa Haritası

Şanlıurfa; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunmakla beraber Türkiye’nin en büyük yedinci şehri olarak tanımlanmaktadır. Bu şehir; ”Peygamberler Şehri” şeklinde bilinmektedir. Kurtuluş Savaşı’nda halkın göstermiş olduğu mücadeleden ötürü ”Şanlı” unvanını kazanmıştır. Şanlıurfa’ya komşu şehirler; Adıyaman, Diyarbakır, Mardin ve Gaziantep’tir. İnsanlığın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan bu şehir, oldukça eski bir tarihe sahiptir. Şanlıurfa; Dicle ve Fırat nehirlerinin yer aldığı delta üzerinde kurulmuştur.

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Şanlıurfa’da gezilecek birçok yerin olduğunu belirtmek önemlidir. Bununla beraber gezilmesi gereken birkaç yer aşağıdaki gibi olacaktır;

– Urfa Kalesi: Urfa Kalesi; Dambak Tepesi’nde bulunmaktadır. Bununla beraber buranın tarihi geçmişi Milattan Önce 10 bin senesine dek uzanmaktadır. Milattan Önce 2 bin senesinde inşa edilmiş olan bu yapıyı, Romalılar inşa etmiştir.

-Haleplibahçe Mozaik Müzesi: Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nin yanında yer almakla beraber Şanlıurfa Belediyesi açısından yapılan altyapı çalışmaları esnasında ortaya çıkmıştır. Ardından bu bölge ve çevresinde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları yapılmıştır. Kazı yapılan bölgede birçok mozaiğe rastlanmıştır. Mozaiklerin yer aldığı sahaya inşa edilen bu müze, Roma villalarını içine alacak biçimde ayarlanmıştır.

– Göbeklitepe: Tarihin en eski ve en önemli ibadet yeri olarak sayılan Göbeklitepe; Milattan Önce 10 bin senesine dek uzanan yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Keşfedilmiş olduğu tarihten günümüze dek gelen yabancı ve yerli pek çok ziyaretçi açısından yoğun ilgi gören bu yer, tarihi gizemin gerçekliklerini ortaya çıkarıp, yeniden sorgulanmasına olanak tanımaktadır. Göbeklitepe; Örencik Köyü’nde bulunmakla beraber Şanlıurfa’ya 20 kilometre mesafede bulunmaktadır.

– Tarihi Harran Üniversitesi: Tarihi Harran Üniversitesi, dünya çapındaki ilk üniversite şeklinde bilinse de bunu ispatlayan bir kanıt yoktur. Fakat bazı kaynaklara göre bu üniversite, Müslümanlara ait olan ilk üniversite şeklinde geçmektedir.

Şanlıurfa’da Ne Yenir?

Şanlıurfa’nın oldukça geniş bir mutfağa ve oldukça geniş lezzetlere sahip olan bir şehir olduğunu söylemek mümkündür. Bununla beraber Şanlıurfa’nın lezzetlerinin çok fazla olduğu belirtilebilir. Şanlıurfa’da tadılacak her yemek, damakta kalacaktır. Bunun yanı sıra Şanlıurfa’da tadılması gereken lezzetlerden birkaçı aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

– Haşhaş Kebabı,
– Şabut Balığı,
– Ciğer Kebabı,
– Patlıcan Kebabı,
– Keme Kebabı,
– Urfa Kebap,
– Terbiyesiz Tavuk,
– Çiğ Köfte şeklindedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı