Gündem

YKS ek tercih tarihleri ne zaman? Son dakika YKS ek yerleştirme tarihleri belli oldu

YKS ek yerleştirme tarihleri ile ilgili son dakika açıklaması geldi. ÖSYM YKS ek yerleştirme başvuruları için belirlenen tarih aralığı paylaşıldı. Peki, YKS ek tercih (yerleştirme) ne zaman başlayacak ve nereden yapılabilecek?

En Güncel Türkiye Gündem Haberleri – Gündem

YKS ilk tercih ve yerleştirme sürecinin tamamlanmasının ardından ek tercihlerle ilgili geri sayım başlamıştı. ÖSYM tarafından ek tercih sürecinin başlatılmasının ardından ilk tercihlerinde herhangi bir alana yerleşemeyen adaylar başvurularını yapabilecekler. Peki, ek tercihler hangi tarihte başlayacak?

YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2020-YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu yarın yayımlanacak, tercihler 17-23 Eylül’de http://ais.osym.gov.tr ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından yapılabilecek.

YKS EK TERCİHİ NASIL YAPILIR?

YKS ek tercih işlemleri de ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılacak.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2020-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak.

EK TERCİH BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacak. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacak. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı